Petardy hukowe – produkt bardzo pomocny przy wielkich produkcjach historycznych

O tym, czy coś jest przydatne, czy nie decyduje przede wszystkim jego uniwersalność. To na stawia daną rzecz na piedestale użyteczności bądź jej braku. Petardy hukowe (np. z Protarget) zaliczają się do rzeczy o szerokiej gamie zastosowań.

Do czego oprócz zabawy można użyć petard hukowych?

Na pewno można ich użyć jako odstraszaczy. Za ich pomocą można przegonić dzikie leśne zwierzęta z pól rolniczych i zabudowań. Petardy mogą służyć jako imitacja granatów podczas ćwiczeń wojskowych. Petardy hukowe mogą również udawać odgłosy walk i wybuchów w trakcie rekonstrukcji historycznych czy przy nagrywaniu filmów o tej tematyce.

Dlaczego przy tworzeniu filmu czy odgrywaniu bitwy są one takie pożądane?

Po pierwsze dlatego, że dzięki nim nie dochodzi do żadnego rozlewu krwi. Wszystkie sceny to filmowa fikcja. Po drugie koszt ich zakupu to nic w porównaniu do sprowadzenia na plan filmowy prawdziwych urządzeń i dział militarnych. Po trzecie nigdy ich nie zabraknie, toteż w razie wpadki sceny militarne mogą być powtarzane do momentu, aż wszystko odbędzie się zgodnie z założeniami scenariusza filmowego.

Co sprawia, że są one tak skuteczne na planie filmowym?

Jest kilka czynników, ale najważniejsze to:

• są miniaturowej wielkości, toteż nie widać ich dokładnie w obiektywie kamery.
• są naprawdę głośne i słychać je z daleka. Nie trudno je pomylić z granatami, bo tak samo, jak one powodują drgania szyb i unosi nad nimi dymek.
• można je odpalić w sposób zbiorowy, toteż ich mnogość potęguje odgłosy i sprawia, że efekt audio zdaje się naprawdę realny. W filmach poczucie realizmu jest ważniejsze niż sama prawda.