Latarka z paralizatorem – czy warto?

Podczas różnorodnych wypadów za miasto lub do miejsc słabo oświetlonych zabieramy ze sobą latarkę, które ma oświetlić przestrzeń i zapewnić nam bezpieczeństwo. Na rynku pojawiła się też latarka z paralizatorem. Czy warto?

Różne zastosowania

Latarka może posłużyć jako świetne urządzenie do samoobrony. Dostępne modele z wmontowanymi paralizatorami mogą różnić się od siebie swoimi parametrami, aczkolwiek dzięki odpowiednio niskiemu natężeniu (paralizator nie zagraża życiu) oraz wysokiemu napięciu jesteśmy w stanie obezwładnić atakującą nas osobę. Część z dostępnych latarek dzięki odpowiedniemu wzmocnieniu może posłużyć jako poręczny kubotan.

Regulacje prawne

Latarki z paralizatorem są w Polsce w pełni legalne tak samo, jak użycie w celu samoobrony kubotanu. Mimo standaryzacji prawa na terenie UE wciąż istnieją rozbieżności dotyczące użytkowania paralizatorów, gazu pieprzowego, czy też kubotanu na obszarze państw członkowskich. Z tego względu przed wyjazdem z latarką z paralizatorem poza Polskę warto sprawdzić uregulowania prawne w tych krajach.

Przystępna cena

Dostępne w Polsce latarki z paralizatorem sprzedawane są w bardzo przystępnych cenach. Chcąc nabyć dobrej jakości latarkę powinniśmy przygotować się na wydatek oscylujący między 100 a 300 PLN. w sprzedaży dostępne są tańsze modele, ale nie dajmy się zwieść. Latarki z paralizatorem kosztujące około 50 PLN nie mogą być dobrej jakości. Jest to niższa cena, aniżeli koszt klasycznej latarki bez paralizatora. Pamiętajmy więc, aby nie oszczędzać nadmiernie na bezpieczeństwie.