Gazy pieprzowe są legalnymi i bardzo popularnymi środkami stosowanymi do samoobrony. Charakteryzują się łatwością obsługi i wysoką skutecznością. Ich użycie nie powoduje trwałych obrażeń, lecz ma na celu wywołanie chwilowej dezorientacji przeciwnika, dzięki czemu zyskuje się czas na ucieczkę w razie zagrożenia. Najczęstszym składnikiem gazów pieprzowych jest kapsaicyna – https://ostry-sklep.pl/gazy-pieprzowe-i-obronne. Substancja ta wywołuje reakcję biologiczną organizmu
, m.in pieczenie skóry, łzawienie oczu, podrażnienie dróg oddechowychCzym kierować się przy wyborze gazu pieprzowego?
Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak wybrać gaz pieprzowy. Przy wyborze pod uwagę należy wziąć kilka właściwości, takich jak wielkość pojemnika, stężenie substancji aktywnej, zasięg, rodzaj strumienia. Wielkość gazu pieprzowego najlepiej będzie dostosować do naszych indywidualnych potrzeb: stylu życia, potencjalnych sytuacji, w których potrzebne będzie użycie gazu oraz do codziennego ubioru. Gaz pieprzowy o małej pojemności będzie łatwy do noszenia przy sobie na co dzień np. w kieszeni spodni. Schowanie gazu do torebki czy plecaka nie zapewni nam potrzebnej ochrony, gdyż w razie wystąpienia niebezpiecznej sytuacji nie będziemy mieć czasu na szukanie i wyjęcie gazu z torebki.
Rodzaje gazów pieprzowych
Gazy pieprzowe posiadają różne rodzaje strumieni. Dysza w formie stożka (chmury) zapewnia pokrycie dużej powierzchni drażniącą substancją, dzięki czemu obezwładnić można większą ilość przeciwników bez konieczności celowania w twarz. Jednak duże rozproszenie gazu skutkuje łatwą podatnością na wiatr i uniemożliwia stosowanie tego rodzaju gazu w pomieszczeniach zamkniętych. Zaletami dyszy w formie strumienia/żelu: są lepsza precyzja , większy zasięg oraz dobra odporność na wiatr. Natomiast koniecznym staje się wycelowanie w twarz napastnika, co w stresującej sytuacji może być trudne. Tego typu gazem porazić można tylko jedną osobę. Zasięg gazu pieprzowego może wynosić od 30 cm do nawet 5 m. Gazy pieprzowe w formie strumienia i żelu mają zasięg do 4 m, natomiast gazy w formie stożka – do 3 m.